W tym poście zaprezentuję Wielki zielnik roślin leczniczych. Ci z Was, których interesuje ziołolecznictwo i chcieliby poznać właściwości lecznicze roślin, zachęcam do zapoznania się z tą książką.

Wielki zielnik roślin leczniczych (org. L’herbier des plantes qui guérissent) to książka, której autorami są Gérard Debuigne, François Couplan (tekst) oraz Pierre i Délia Vignes (zdjęcia roślin). Jej oryginalne wydanie miało miejsce w 2017 roku. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Jedność ukazało się jej polskie wydanie.

Wielki zielnik roślin leczniczych prezentuje podstawowe informacje o poszczególnych gatunkach roślin występujących zarówno w Europie jak i innych częściach świata. Ogromną wartością tego albumu są zawarte w nim realistyczne fotografie roślin.

Wielki Zielnik Roślin Leczniczych – przykładowa strona

100 roślin o właściwościach leczniczych

Wielki zielnik roślin leczniczych przedstawia 100 roślin, z których każda posiada właściwości lecznicze. Informacje o poszczególnej roślinie zawarte są na dwóch stronach książki. Pierwsza ze stron przedstawia realistyczną fotografię. Druga zawiera: polską i łacińską nazwę rośliny, jej gatunki pokrewne, opis substancji czynnych i często krótką historię jej występowania i zastosowania, właściwości lecznicze, praktyczne zastosowanie (instrukcje i receptury do samodzielnego sporządzenia naparów, wywarów, nalewek itp. ) oraz informacje o potencjalnej toksyczności rośliny lub jej częściach.

Mały praktyczny przewodnik początkującego zielarza

Kolejna i ważna część tej książki to wyodrębniony rozdział nazwany Mały przewodnik początkujące zielarza. Znajdziemy w nim m.in. niezbędne informacje na temat sposobów zbierania bądź uprawy roślin leczniczych, kodeks odpowiedzialnego zbieracza, kalendarz zbiorów, sposoby suszenia i przechowywania roślin, sposoby ich przygotowania i podawania, opis właściwości terapeutycznych roślin oraz mały słownik terminów botanicznych. Na końcu książki znajduje się również indeks dolegliwości i chorób. Ponadto znajdują się uregulowania prawne w zakresie produktów ziołowych oraz indeks roślin.

Osobiście zachęcam do przeczytania tej książki. Wykorzystaj w praktyce zebrane tam informacji dotyczące właściwości leczniczych roślin.

Książka, o której piszę w tym poście to:

Wielki Zielnik Roślin Leczniczych
Gérard Debuigne, François Couplan (tekst) Pierre i Délia Vignes (zdjęcia roślin)
Wydawnictwo Jedność
Kielce 2019

Źródło zdjęcia głównego:
https://unsplash.com/photos/khkwHXVkIzg