Ze skromnej butelki octu można uzyskać ogromne dobrodziejstwa – chyba żaden inny płyn nie ma tylu użytecznych, praktycznych, medycznych i smakowych właściwości

Tymi słowami rozpoczyna się książka Ocet, 350 praktycznych zastosowań, o której będzie dzisiejszy post.

Książka Ocet, 350 praktycznych zastosowań, to praca zbiorowa anonimowych autorów (nie wymienionych w książce). Wydana w 2020 roku przez Wydawnictwo K.E. LIBER.

Autorzy zebrali wiele cennych informacji dotyczących zastosowań octu. Przez co udało im się stworzyć zwięzły i przyjazny czytelnikom poradnik.

Co znajdziemy w książce?

Początkowo poznajemy krótką historię octu i jego zastosowania w różnych okresach historii. Okazuje się, że od pokoleń był on podstawą wielu receptur. Zatem tradycja wykorzystywania właściwości octu znana jest nie od dziś. Po krótkim opisie procesu produkcji octu i omówieniu poszczególnych rodzajów octu, przechodzimy do części praktycznej. Część praktyczna to 350 zastosowań octu w codziennym życiu.

Znajdujemy tam rozdziały poświęcone:

  • sprzątaniu
  • praniu
  • zdrowiu i urodzie
  • ogrodowi i działce
  • możliwościach wykorzystania octu w czynnościach związanych z pielęgnacją dzieci i zwierząt, pielęgnacją samochodu i remontem domu
  • gotowaniu, gdzie zawartych jest wiele ciekawych przepisów kulinarnych.

Na końcu książki znajduje się leksykon zastosowań poszczególnych rodzajów octu, przelicznik miar oraz indeks, dzięki któremu w szybki sposób możemy znaleźć interesujące nas zagadnienie.

Wszystkim tym, którzy chcieliby zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą możliwości zastosowania różnych rodzajów octu, bardzo serdecznie polecam zapoznanie się z tą książką.

Jestem przekonana, że znajdziecie tam porady, które wykorzystacie w codziennym życiu. Mimo, iż stosuję ocet od lat, szczególnie spirytusowy i jabłkowy, to nie znałam tak wielu możliwości jego wykorzystania. Z całą pewnością wykorzystam wiele porad zawartych w książce.

Książka nie zawiera szczegółowych opisów jak przygotować poszczególne rodzaje octu. Więc jeśli interesuje Was zagadnienie jak samemu zrobić ocet to zachęcam do poszukiwań adekwatnych przepisów.

Zapraszam do lektury!

Książka, o której piszę w tym poście to:

350 praktycznych zastosowań octu

Ocet, 350 Praktycznych Zastosowań
Praca zbiorowa
Wydawnictwo K.E. LIBER
Warszawa 2020

Źródło zdjęcia głównego:
https://unsplash.com/photos/qxApfY4fGG4